leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

Write an expression for d subtracted from 100.
Dante has twice as many jelly beans as Carlos. Natalia has 4 more jelly beans than Carlos and Dante together. All together, Dante, Carlos, and Natalia have 58 j
Eliminate the decimals to solve the equation 8 – 0.02x = 2.23x + 3.5. Explain how you determine what to multiply each term by and all the steps to solving the e
Writing a story with proper sequence and organization is important because
Answer this! Make an essay about your ART experience in terms of Nature and Skills. At least 2 paragraph min of 250 words and 350 max.
Any system of government in which a small group holds power is called
how long will it take for my dad to come back
Perform the operation (x^2+2x+8)+(-x^2-3x-7)
5xplus4y equals 12 40 x plus 32 y equals 112
My father build this house. Change the active sentence into passive sentence​