khigtaps4
khigtaps4 khigtaps4
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

An industrial factory makes 2 3/8 yards of rope every minute. The cost of each yard is $4.06. What is the total cost of rope that can be made in 15 minutes?

A. $36.63
B. $60.90
C. $21.44
D. $144.66

Respuesta :

madisonfayemccoy528
madisonfayemccoy528 madisonfayemccoy528
  • 04-11-2020
The answer is 144.66
Answer Link

Otras preguntas

Am I right or wrong?
when my 8th grader friends cant even answer this welp me neither help?
Zachary has 10 9/16 cups of dough to make dumplings. If he uses 13/16 cup of dough for each dumpling, how many dumplings can Zachary make?
What is The Main problem between States​
Consider the entropy change in the following chemical or physical processes: 1.2 Na(s) + Cl₂(g) → 2 NaCl(s) 2. N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH3(g) 3. H₂O(s)→ H₂O(l) 4. C
What is the median of the data displayed in this box-and-whisker plot? OPTIONS 84.0 99.5 113.0 143.0
Often time, ________________________ speeches are the most difficult to deliver effectively and overall the least effective style of delivery
should everyone go to college after high school essay​
PLS HELP I WILL GIVE 25 POINTS THIS IS REAL QUESTION!!!!!!!
how to say "hello my name is Alex" in german​