17438 17438
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-foot piece of string costs $4.20. What is the price per inch?

Respuesta :

fussywussybear fussywussybear
  • 02-12-2020

Answer:

$0.035

Step-by-step explanation:

Answer Link
Kahsbshs Kahsbshs
  • 02-12-2020

Answer: 0.84 cents per inch

Step-by-step explanation: Just do division to get your answer:)

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to 60/ 24? (Show work) plz help me now !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Which form of government places the power in the hands of a small group of people, often military members? A. Autocracy B. Totalitarian C. Monarchy D. Oligarchy
if Michael had four oranges and Timmy had 5 oranges and they combined them together how many oranges do they have in total
What does globalization threaten ?
A gallon of Moo Milk costs \$5.12$5.12dollar sign, 5, point, 12. What is the price, in dollars, of an 888 ounce glass of Moo Milk? There are 128128128 ounces in
In which sentence is the word guide used as a predicate nominative? a.marissa is the most knowledgeable guide at the aquarium. b.let's ask the guide where the d
what does florida mean. a. seven cities of gold b. land of flowers c. land of water d. beautiful cities of oranges
Ben and josh are good friends. they are working on a team assignment in statistics. they had planned to work on the project last night, but josh called at the l
Estimate 396*37 then find the product
Find the HCF and LCM of 404 and 96 and verify that HCF × LCM = product of two numbers