caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. Hov
muon do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

JimmyIgloo
JimmyIgloo JimmyIgloo
  • 02-12-2020
Apple=4 Orange=2 hope I helped!!!
Answer Link

Otras preguntas

The temperature at 7:00 a.m. was 8•F. By noon, the temperature had risen 6 degrees
How many rotation symmetries does a five-pointed star have? Please show work!!!!!!
nane two areas of europe that stayed under muslim control
An airplane is flying from New York City to Los Angeles. The distance it travels in miles, d, is related to the time in seconnds, t, by the equation d= 0.15t a.
points for whoever can solve these algebra questions
D(n)=8-6(n-1) find the 6th term in the sequence
Please answer this correctly
"A truce - not a compromise, but a chance for high-toned gentlemen to retire gracefully from their very civil declarations of war." - Thomas Nast, Harper's Week
Which system of inequalities has a lot of solution?
How many solutions does the nonlinear system of equations graphed below have?