petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

According to the myers-briggs type indicator (mbti) classification, people belonging to the "________" type are practical and prefer routine and order.
In addition to facebook research, carmex uses retailer checkout scanner data to determine which formulations of carmex are most popular. this type of primary da
HELP PLEASE!!!!!! I GIVE MARK BRAINLIST!!
If a stimulus is to be percevied by the nueuron system, which part of the sensory pathway must occur first?
Derrick loves social interaction. if derrick takes a personality test he will likely score highly on
Two boxes contained 155 lb of flour. If you take 20 lb from the first and add it to the second, the first box will contain 12/19 of what is now in the second.
What is the cause of a majority of deaths that are seen prehospitally secondary to a burning​ mechanism?
Jeremy can row 3/8 of a mile in 1/4 of an hour. What is the unit rate that describes the miles per hour ?
A patient is taking nicotinic acid (niacin) to treat hyperlipidemia. the patient reports a flushing sensation along with gastrointestinal irritation. the nurse
How long must you immediately equipment and utensils in a non chlorine sanitizing solution