mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

An eagle is flying horizontally at a speed of 3m/s when the fish in her talons wiggles loose and falls into the lake 10m below. Calculate the velocity of the fi
500+ 600 + 20000+ 4665
Oliver plans to purchase a $1500 certificate of deposit (cd) at his bank. The CD will earn 2.3% interest, compounded semi-annually.​
A solenoid 28.0 cm long with a cross sectional area 0.475 cm^2 contains 645 turns and carries a current 85.0 A.
The establishment clause prohibits government from
The length of a rectangle is (3x - 5) inches, and its width is 2x inches. Find the area of the rectangle.
What was the major economy of the middle colonies?
Based on these lines, which statement is true?
Read the stanzas from "I Wandered Lonely as a Cloud" and answer the question. [1]I wandered lonely as a cloud That floats on high o'er vales and hills, When
When the frequency of the driving force equals the natural frequency of the system, the system is said to be in.