camco8036 camco8036
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Levi bought o oranges at the store. Each orange cost $0.29. Write an algebraic expression to represent how much Levi spent.

Respuesta :

Lucker
Lucker Lucker
  • 02-02-2021

Answer:

0.29x

Step-by-step explanation:

let x be the number of oranges Levi bought

Answer Link

Otras preguntas

write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
What's the other word speaking in circles; round-about speech
How many moles of water (H2O) would be produced if 10 moles of O2 gas reacted completely with excess H2 gas?2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(g)A. 5 B. 10 C. 20 D. 30
write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
If X is the set of negative numbers and Y is the set of positive numbers, then the union of X and Y and 0 is the set of (A) all real numbers (B) all integers (C
What's the other word stubborn; inflexible
Liz wants to drink 1.5 litres of water each day. She buys the water in packs of 6 bottles. Each bottle contains 0.5 litres of water. How many packs of water do
why dog pants during summer use the cocept of evaporation
name a metal that doesn't conduct electricity
what is 12minus 2 multiply 6 plus 2 divide by 2