Keshae32 Keshae32
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 8.2 pounds of bananas at a price of $2.46 per pound?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 03-02-2021

Answer:

$19.99

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

8.2 lb = (16 x 8) +2= 130

[tex]\frac{16}{2.46} =\frac{1}{x}[/tex]  ---> x = $0.154 per oz

0.154 x 130 =  $19.99

Answer Link
ashlynbrownyard96 ashlynbrownyard96
  • 03-02-2021
the answer is $20.17
Answer Link

Otras preguntas

Actual distance = _ miles
7 – 2 • 5 + 9 • 3 Question 1 options: 24 –30 102 18
A triangle is 20 in tall and 5 in wide. If it is reduced to a width of I in then how tall will it be? ​
A triangle is 20 in tall and 5 in wide. If it is reduced to a width of I in then how tall will it be? ​
2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?
Un atome de cuivre a une masse de 10-25 kg. Quel est le nombre d'atomes de cuivre dans : 1. un kilogramme de cuivre? 2. un gramme de cuivre?
Planning is an essential skill that will help you succeed in both short and long-term endeavors. Once you complete this course, how do you plan to use arid inco
Aria is taking an anatomy class and is trying to remember the names of the bones of the skull, specifically the cranial bones. She decides to remember the six b
which word below completes this synonym/antonym analogy? failure: success:: forget: A. remember B. ignore C. disregard D. neglect
In tge sentence " I would like to know the answer. The phrase to know the answer is a?