amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

Does your body have more immovable or movable joints? ? Why
The Ferris wheel at the Puyallup Fair2 has a diameter of about 70 feet and takes 3 minutes to complete a full rotation. Passengers board from a platform 10 feet
What is 9 equal to? 2=4 3=12 4=20 5=30 6=42 9=??
why are some organisms that consist of thousands of cells considered to be protists
What is the shark's strongest sense?
What were labor unions trying to achieve throughout the Industrial Revolution?
A homeowner called in a painter to paint the walls and ceiling of one bedroom. His bedroom is 18ft. long, 12 ft. wide, and 8 ft. high. The room has two doors,
Is it possible for a country with a high GDP to also have a high poverty rate? why or why not?
Which word is the preposition and which word is the object of the preposition in this sentence? Our car bounced and rattled loudly over the old bridge. A. prepo
Which of the above boundaries earthquakes can produce earthquakes