niamhluvsbillie niamhluvsbillie
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

help me with this question!

help me with this question class=

Respuesta :

ivandriburger42
ivandriburger42 ivandriburger42
  • 01-04-2021

Answer:

it will cost him £2.38

Step-by-step explanation:

bc you first multiply 4.25kg with £1.40 and that equals to 5.95

then you take 5.95 and devide it with 2.5 kg then that equals to £2.38.

I hope that this helped you.

Answer Link

Otras preguntas

Did you ever stop to think about how important math is when buying school supplies here is an example dan wants to have 2 pencils for every week of school if th
The equilibrium constant for a reaction is 0.48 at 25 °C. What is the value of ΔG° (kJ/mol) at this temperature? (A) 1.8 (B) -4.2 (C) 1.5 x 10^2 (D) 4.2 (E) Mo
Which type of assessment is performed to obtain data about an actual, potential, or possible problem that has been identified or is suspected?
Find the number of possible call letters to a radio station (7 letters long) if the first letter must be a W or a K and no letter is repeated.
Julie baked cupcakes for her family at home and for a party at school. She iced 4 cupcakes with red frosting, 2 cupcakes with orange frosting, 2 with yellow, 2
the question is ab+c=d solve for b
3. Explain how the railroads were funded.
!!!!!!HElP ME PLEASE !!!!​
Determine whether the given value is a statistic or a parameter. A homeowner measured the voltage supplied to his home on one day a week for a given year on one
(HELP MEH) How is a baby born and how does it work