davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 88+ )
Otras preguntas
21.. Which of the following objects are larger than the dwarf planets? a. Mercury b. Earth c. Earths Moon d. all of the above
Graph 3x-4y = 24 Brainliest to the correct answer as well as 20 points
A vertical line passed through the point (-3,5). Which point is also on this line
What does this Greek vessel (pottery) teach us about the beliefs of the ancient Greeks? Answer In a Paragraph
75% of 164 is _____________
Which feature of the United States Constitution traditionally gives the states authority over public education?
A student creates a diagram showing a scale representation of the planets in the solar system. Which planet would appear about four times larger than the diamet
Choose two spheres of Earth which interact during the reproduction of mushrooms. Use complete sentences to explain how they interact during this process.
Hi can I please have some facts about Fatwa Thanks!!!!!!!!!!!!!!!!
What is the slope of the line?