Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
a. $.30
b. $.35
c. $.45
d. $1.35
we can make a proportion: let x = cost per 1 candy bar [tex] \frac{x}{350} = \frac{1}{1000} [/tex] x is already explained 350 is $350 1 is 1 candy bar 1000 is 1000 candy bars then, we cross multiply to get: 350=1000x divide both sides by 1000 to get x = 0.35 so each candy bar costs $0.35, or 35¢ (the unit cost per candy bar is $0.35, or 35¢)